- 1994-ben Budapesten, a Budapesti Memorandum aláírásával Ukrajna orosz, amerikai és brit biztonsági vállalásokat kapott azért cserébe, hogy feladja atomfegyvereit.
- Sorozatunkban a történelmi döntés hátterét járjuk be levéltári dokumentumokon keresztül. A sorozat további részei itt olvashatóak.
- Ahogy azt a második részben kiemeltük, Leonyid Kucsma ukrán elnök
„szimbolikusnak nevezte, hogy az aláírásra éppen az európai biztonsági csúcson került sor”. A harmadik rész témája az 1994-es budapesti biztonsági konferencia.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Értekezlet (EBEÉ) budapesti konferenciájának záródokumentuma Towards a Genuine Partnership in a New Era (A valódi partnerség felé egy új korszakban) címmel jelent meg. Az alábbi, harminchárom oldalas szöveg nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy az 1973-ban, még a hidegháború alatt létrejött „európai biztonsági csúcsra” 1994-ben milyen új kihívások vártak. „Eltökéltek vagyunk, hogy új politikai lendületet adjunk a EBEÉ-nek – áll a Nyilatkozatban (2–5. oldal). – Hogy formába öntsük ezt az eltökéltséget, az EBEÉ mostantól az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) nevet viseli.”
A geopolitikai helyzet átalakulásával kapcsolatban a Nyilatkozat megállapítja, hogy „a hidegháború legtöbb maradványa eltűnt. Szabad választások valósultak meg, a demokrácia mély gyökeret eresztett. Ugyanakkor a stabil demokráciához, a hatékony piacgazdasághoz és a társadalmi igazságossághoz vezető út nehéznek bizonyul”.
A Budapesti Memorandum (és a benne lefektett biztonsági vállalások) volt Ukrajna feltétele az atomsorompó-egyezményhez való csatlakozáshoz, a Memorandum aláírása tehát olyan esemény volt, amely a gyakorlatban is megtestesítette az EBEÉ alapelveit: megelőző diplomácia, bizalom- és biztonságépítő intézkedések, környezetvédelem stb. „Határozottan elkötelezettek vagyunk az atomsorompó-egyezmény teljes körű végrehajtása és határozatlan idejű és feltétel nélküli meghosszabbítása mellett” – fogalmaz meg rokon gondolatokat a budapesti csúcstalálkozó Nyilatkozatának 12. pontja (3. oldal), az Alapelv a nonproliferáció szabályozásáról (18–20. oldal) pedig „az atomsorompó-szerződéshez való egyetemes csatlakozást” sürgeti.
Paradox módon az EBEÉ-csúcs záródokumentuma mégsem tesz közvetlen utalást a Budapesti Memorandumra, miközben azt Ukrajna és a nukleáris nagyhatalmak a konferencia közben írták alá.
A Blinken OSA
Archivum őrzi a Nemzetközi Helsinki Szövetség (IHF) archívumát, beleértve az
emberi jogi szervezet által az EBEÉ-EBESZ csúcstalálkozókon és
munkacsoportokban készített és felhalmozott
dokumentumait. Az 1994-es budapesti csúcstalálkozón az IHF elsősorban az
emberi jogi szekcióhoz járult hozzá, ennek eredményét tartalmazza a
fenti záródokumentum is (The Human Dimension [Az emberi dimenzió], 21–27. oldal). Az IHF-iratok között azonban nemcsak szakmai, de adminisztratív jellegű, illetve PR-dokumentumok
is fennmaradtak; a következő példa jól illusztrálja, ezek milyen gazdag történelmi információforrások lehetnek.
Kalauz a sajtó és civil szervezetek számára.
A sajtósok számára összeállított itiner megannyi aprósággal szolgál. Figyelemre méltó a csúcstalálkozó menetrendje (11–12. oldal), amely
érezteti az ötvenhárom államfő részvételével lezajlott rendezvény súlyát; de
számunkra talán még érdekesebb a „fotózási lehetőségek”
listája (5–6. oldal). E szerint, közvetlenül „Clinton amerikai elnök érkezése” és a „családi
fotó” (lásd fent) után egy bizonyos „atomsorompó-szerződés aláírási ceremóniájára” került
sor. Valószínűleg ez lehetett a Budapesti Memorandum aláírása, amely tehát bár hivatalosan nem volt a csúcstalálkozó része, de ennyiben legalábbis megjelent a programjában.
Hogy a biztonsági csúcstalálkozó dokumentumaiban a Budapesti Memorandum miért nem szerepelt nagyobb hangsúllyal, arra egy lehetséges magyarázat, hogy ekkor az Ukrajna területén esetlegesen kialakuló konfliktus hipotetikus volt, szemben az Európa területén és a posztszovjet térségben éppen ténylegesen zajló számos nagyszabású konfliktussal, amelyek azonnali rendezést igényeltek.
„A szabadságjogok terjedése együtt járt új konfliktusok megjelenésével és a régiek újjáéledésével – figyelmeztet a budapesti csúcstalálkozó nyilatkozata. – Továbbra is zajlanak hegemóniára és területi terjeszkedésre törekvő háborúk az EBEÉ-térségében. Továbbra is sérülnek az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok, az intolerancia és a kisebbségekkel szembeni diszkrimináció kitart. Az agresszív nacionalizmus, a rasszizmus, a sovinizmus, az idegengyűlölet, az antiszemitizmus és az etnikai feszültségek csapásai még mindig széles körben elterjedtek.”
Ezekkel sorozatunk egy későbbi fejezetében foglalkozunk.
A sorozat részei:
- Nukleáris leszerelés és a Budapesti Memorandum: „egy biztonságosabb korszak köszönt a világra”?
- Európai biztonsági konferencia egy virágzó demokráciában: Magyarországon
- Az európai biztonság újraszerkesztése Budapesten
- NATO-bővítés az 1990-es években: Clinton és Jelcin „hideg békéje”
- Oroszország 1994-es „békefenntartó művelete” Csecsenföldön
- „Kevésbé kötelező erejű kötelezettség”: tiszteletben tartani, vagy védelmezni Ukrajna integritását?
-
„Mindannyiunk általános biztonsága az egyes országok stabilitásától és biztonságától függ”
(Katerina Belenkina a Blinken OSA Archivum levéltárosa és szláv
specialistája; Zsámboki Miklós a Blinken OSA Archivum tartalomfelelős
munkatársa és segédlevéltárosa.)
Olvasd angolul! / Available in English!